ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wojna w karykaturze. Grafiki Stanisława Toegla - Centrum Dialogu Przełomy - Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zachodniopomorskie, Szczecin

Na ekspozycji zostało zaprezentowanych 26 karykatur wojennych autorstwa Stanisława Toegla, pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Prace są karykaturalnym ujęciem tematów związanych z drugą wojną światową. Autor porusza w nich przede wszystkim problemy nazizmu i zbrodni hitlerowskich. Humor karykatury pełni rolę uwalniającą i oczyszczającą. Z jednej strony... przeczytaj wszystko »
Adres
Centrum Dialogu Przełomy - Muzeum Narodowe w Szczecinie
plac Solidarności 1
70-515 Szczecin
Zachodniopomorskie
Dokładne miejsce wystawy
Sala konferencyjna
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
Wystawa czasowa: 2025.05.08 - 2025.07.27
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 16:00
sobotasobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
ŚwiętaGodziny otwarcia
2025.06.19 (czwartek) x
Bilety
normalny15.00 PLN
ulgowy8.00 PLN
rodzinny35.00 PLNdorośli i dzieci do lat 16, maks. 5 osób
grupowy 8.00 PLNmin. 10 osób

Na ekspozycji zostało zaprezentowanych 26 karykatur wojennych autorstwa Stanisława Toegla, pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Prace są karykaturalnym ujęciem tematów związanych z drugą wojną światową. Autor porusza w nich przede wszystkim problemy nazizmu i zbrodni hitlerowskich.

Humor karykatury pełni rolę uwalniającą i oczyszczającą. Z jednej strony jest katalizatorem nagromadzonych emocji, takich jak złość, żal, smutek, strach. Z drugiej pozwala oswoić się z tematami najtrudniejszymi i przeprocesować kwestie, wobec których zwykły człowiek pozostaje bezsilny. 

Stanisław Toegel, urodzony we Lwowie w 1905 roku, był prawnikiem, rysownikiem-samoukiem, żołnierzem, powstańcem, jeńcem wojennym oraz robotnikiem przymusowym.

W latach 20. i 30. XX w. poprzez współpracę z lwowską prasą zyskał popularność jako karykaturzysta. Brał czynny udział w kampanii wrześniowej, a po ucieczce z oflagu także w powstaniu warszawskim. Po jego upadku trafił jako robotnik przymusowy do fabryki papieru w Getyndze. Po wojnie osiedlił się w Bytomiu, gdzie pracował w Spółdzielni Pracy Przemysłu Artystycznego „Estetyka”. Niezwykle utalentowany, choć dziś już nieco zapomniany, autor tek grafik: Polski Wojak na Obczyźnie, Hitleriada Furiosa, Hitleriada Macabra oraz Olimp of to Day.

    Kuratorka
    dr Iga Ranoszek-Bieńkowska

    Koordynatorka
    dr hab. Joanna Lusek

    Organizator
    Muzeum Narodowe w Szczecinie

    Współorganizator
    Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

    Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.