ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria Sztuki Rzeczna > Włoszki i Włosi – portrety (nie)banalne
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Włoszki i Włosi – portrety (nie)banalne - Galeria Sztuki Rzeczna, Śląskie, Rybnik

Włochy przyciągają historią, sztuką i krajobrazami. Ale dla mnie równie fascynujący są ludzie – wyraziści, autentyczni, życzliwi. To oni – w swoich codziennych rolach – tworzą atmosferę miejsc, w których zatrzymuję się z aparatem. Głośny sprzedawca na sycylijskim targu, zamyślona matka z córkami w lombardzkiej wiosce, elegancki jubiler z Ponte Vecchio we Florencji –... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki Rzeczna
ul. Rzeczna 1
44-200 Rybnik
Śląskie
Dokładne miejsce wystawy
hol galerii
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2025.07.04 - 2025.07.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorekwtorek
09:00 - 17:00
środaśroda
09:00 - 17:00
czwartekczwartek
09:00 - 17:00
piątekpiątek
11:00 - 19:00
sobotasobota
11:00 - 19:00
niedzielaniedziela
11:00 - 19:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Włochy przyciągają historią, sztuką i krajobrazami. Ale dla mnie równie fascynujący są ludzie – wyraziści, autentyczni, życzliwi.

To oni – w swoich codziennych rolach – tworzą atmosferę miejsc, w których zatrzymuję się z aparatem.

Głośny sprzedawca na sycylijskim targu, zamyślona matka z córkami w lombardzkiej wiosce, elegancki jubiler z Ponte Vecchio we Florencji – każda z tych postaci miała w sobie coś, co chciało się zapamiętać.

Prezentowane portrety powstały w różnych zakątkach Italii. Łączy je autentyczność – zostały uchwycone w naturalnych sytuacjach, bez ingerencji fotografa. Przypadkowe spotkania, przelotne spojrzenia, gesty, które trwały zaledwie chwilę.

To wizualny szkic codzienności – zapis tego, co nieoczywiste, ciepłe, czasem zaskakująco piękne w zwykłych twarzach i momentach. Zbliżenie na drugiego człowieka. Bez upiększeń. Bez tezy.

Tomasz Karnowka

O autorze:

Tomasz Karnowka – mieszkaniec Rybnika, rodowity Ślązak, absolwent Politechniki Śląskiej, zawodowo związany z górnictwem, obecnie na emeryturze. Pasjonat fotografii, wieloletni członek Grupy Fotograficznej „Indygo” w Rybniku, a następnie Stowarzyszenia Fotografów „Fotobalans” w Wodzisławiu Śląskim. Współorganizator wydarzeń fotograficznych, laureat konkursów, uczestnik licznych wystaw zbiorowych.

Autor dwóch wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. podczas Rybnickiego Festiwalu Fotografii:
– W świetle Latarni (2020) – cykl portretów osób z niepełnosprawnością intelektualną
– Nieboczowy – znikająca wieś (2018, współautor: B. Rochalski) – fotografie dokumentujące zmiany związane z budową zbiornika Racibórz Dolny

Od lat Włochy są jego ulubionym kierunkiem podróży – urzekają go swoją przyrodą, krajobrazami, architekturą i historią. Równie ważni są dla niego mieszkańcy tego kraju – spotkania z nimi i obserwacja codzienności stają się inspiracją do tworzenia fotografii. Obecna wystawa to efekt tej wielowymiarowej fascynacji.

Informacja od autora

Fotografie powstały podczas moich podróży po Włoszech i w większości wpisują się w nurt fotografii ulicznej, opartej na autentyczności i szacunku do drugiego człowieka. Większość zdjęć wykonano za zgodą osób fotografowanych lub w sytuacjach, w których obecność aparatu była widoczna i nie budziła sprzeciwu.

Niektóre kadry powstały w ruchu lub z dystansu, bez możliwości wcześniejszego uzyskania zgody – żadne z nich nie przedstawia jednak osób w sposób naruszający ich godność.

W razie wątpliwości osoby rozpoznające się na zdjęciach proszone są o kontakt z autorem.

Autor ponosi pełną odpowiedzialność za prezentowane fotografie.

Organizator wystawy nie odpowiada za ewentualne roszczenia dotyczące wizerunku.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.